Kişi Takip Cihazları Nedir?

Kişi takip cihazları oldukça küçük boyutlarda (yaklaşık 6.7 cm-4 cm) ve şarjı kullanıma bağlı olarak değişmekle birlikte 10 – 140 saat yetebilen takip cihazlarıdır.

Hareket etme ve ivme oluşturma prensibine göre çalışan bu sistemde kişi takip cihazı GPS üzerinden konumlandırma yapıp bu veriyi GPRS üzerinden ilgili sunuculara ve bu sinyallerin işlenmesi ile birlikte kullanıcıya gönderir.

Kişi takip Sistemi Nasıl Çalışır ?

Kişi takip cihazları ekstra bir durum yoksa genellikle data hattı (veri hattı) dediğimiz içerisinde sadece internet paketi bulunan sim kartlarla birlikte çalışırlar. Eğer kişi takip cihazında two way comminication (iki yönlü iletişim) yani karşılıklı konuşma özelliği varsa internet paketinin yanı sıra ses paketinin de olması gerekir. Bu sayede kullanıcı kişi takip cihazını kullanan kişi ile telefon görüşmesi bile yapabilir

Hareket Sensörü Nedir ?

Kişi takip cihazlarında veri alınması genellikle hareket etmesiyle birlikte başlar. Her yapılan hareket verisi sunuculara gps ve gprs ile iletilir bu sayede takibin yapılması planlanan kişi hareketleriyle birlikte konum bilgisi detaylı rota olarak görüntülenebilir. Sistem o kadar duyarlı çalışır ki evin içinde hareket ettiğinizde bile rota oluşumu ayrıntılı olarak görülebilir.

Kişi Takip Cihazı Nasıl Bildirim Gönderir?

Kişi takip cihazları cep telefonları gibi şarj edilebilen cihazlardır. Şarjı bitmeden önce verilen mail adresine ve cep telefonuna (uygulama üzerinden) uyarı gönderebilir. Üzerinde bulunan SOS tuşu sayesinde acil durumlarla karşılaşıldığında bu tuşa basıldığında anlık konum bilgisini kayıtlı mail adresine ve cep telefonuna gönderir.

Kişi Takip Cihazı Kullanım Alanları

Kişi takip cihazları ergonomik yapısı ve kısmi su geçirmezliği sayesinde çocuklarımızın ve bakıma muhtaç yakınlarımızın (özellikle alzheimer rahatsızlığı bulunan yakınlarımız) takip edilmesi dışında konteyner takip, bisiklet, bebek arabası, çanta gibi yapıların da takip edilmesi amacı ile kullanılabilir.