Kart Tanıma Sistemleri Nedir?

Kartlı Geçiş, Güvenlik ve Kapı / Turnike Açma, Personel giriş / çıkışının ve geçiş kontrol seviyesinin önemli olduğu yerlerde ( işyerleri, fabrikalar, oteller vb. gibi kurum ya da kuruluşlar da ) kullanılan bir Güvenlik Geçiş Kontrol Sistemidir. Günümüzde, Birçok Farklı Neden ile Kartlı Geçiş Sistemleri, Yaygın Olarak Kullanılmaktadır.
Kurum ya da Kuruluşlar Güvenlik Problemleri dışında, başka Maliyetlerden Tasarruf Etmek amacıyla da Kartlı Geçiş Sistemlerini kullanırlar. Personel Devam Kontrol Sistemlerinde de puantaj hesabı gerektiren tüm işletmelerde Kartlı Geçiş Tercih Edilmektedir. Yasak Bölgelerin Belirlenerek Yetkisiz Kişilerin Girişlerinin Sınırlanması, ya da İstenmeyen Kişilerin İçeri Alınmaması, Hırsızlık, vb gibi Önlemler için Kartlı Geçiş Sistemleri kullanılmaktadır. Ödemeli kartlı geçiş sistemleri özellikle toplu taşıma araçlarında kullanılmaktadır. Bundan başka WC, Yemekhane, Otopark, Üye Takip, Spor Salonları, Havuz Giriş-Çıkış Kontrolü ve Kantin Otomasyonu uygulamalarında da kullanılır. Üniversitelere yönelik yerleşke kart çözümlerinde hem güvenlik giriş hem de ödemeli sistemler birbirine entegre olarak kullanılır. Güvenlik Amaçlı geçiş sistemlerinde üniversite, holding, plaza girişlerinde kullanılmaktadır. Günümüzde Geçiş Sistemlerinde, Çip taşıyan, Barkotlu, Manyetik, Proximity, Mifare ve HID Akıllı Kartları Okuyan, Kart Okuyucu Terminaller kullanılmaktadır.
Kart Okuyucuları MANYETİK, PROXİMİTY, MİFARE, HID, SMART KART OKUYUCU olarak sınıflandırabiliriz.
Güvenlik Seviyesini Arttırmak için Proximity, Mifare ve HID akıllı kartları okuyan okuyucu cihazların, Kart ile birlikte Şifreli ya da Biometrik Tanıma Yapabilen Cihazlar Kullanılır. Kart okuyucu terminaller VERİ yüklemesi yapabilmektedir. Haberleşme TCP / IP üzerinden yapılmaktadır. Bu Cihazların tip ve modellerine göre, Turnike, Bariyer, Otomatik Kayar Kapı Açma, Elektrikli Kilitleri Kontrol Etme, Zil Çaldırma, Işık / Led Yakma, , Bilgisayar ve Programa Bağlanabilme, Network, Elektro Mekanik Cihazlardan Bilgi Alma gibi fonksiyonlarından bazılarına ya da tümüne sahip olma özelliği vardır.
Kart Okuyucu Terminal monte edilerek bilgisayara bağlanır. Bilgisayara kurulan programında işletmenizin çalışma şekline uygun parametreleriniz tanımlanır. Bu parametrelere göre Personel Takip, Turnike ya da Kapı Açma özellikleri ile Accsess Kontrolü, İşlemlerinizi yaparsınız.

Kullanım Alanları

  • Her türlü Pdks (Personel Devam Kontrol Sistemi) uygulaması.
  • Yüksek Güvenlik gerektiren geçiş kontrol sistemleri.
  • Para dolaşımını kontrol edebilmek amaçlı Kredilendirme veya Kontör yüklemeli uygulamalar.
  • Yemekhane / Kantin / Üye Takip / Restaurant / Alışveriş Merkezi / Ulaşım vb. uygulamalar.
  • Üniversiteler için Kampus Kart Uygulamaları.
  • Üretim Takip Uygulamaları ( Üretim sahasındaki çeşitli makinelerden veri alma ve yazılıma aktarma )